Határtalanul - 8.a.



A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt által kiírt Határtalanul pályázat keretében 8.a. osztályos tanulóink 6 feledhetetlen napot töltöttek Erdélyben. A tanulmányi út során a diákok megismerkedhettek Erdély fontos történelmi helyszíneivel, földrajzi nevezetességeivel, természeti értékeivel.
Íme az útról készült beszámolójuk:
1. nap: Első fontos megállónk Nagyvárad volt, ahol rövid séta keretében megnéztük a Római Katolikus Székesegyházat, a Kanonok sort. Kolozsváron meglátogattuk Mátyás szülőházát, megnéztük a belvárost, a Szent Mihály templomot és közös fotó készült a Mátyás-szoborral a háttérben. Az első szálláshelyünk Torockón volt, a napot a településen tett sétával zártuk.
.jpg)
2. nap: A tordai sóbányában tett látogatás lehetőséget adott arra, hogy a gyerekek földrajzi és kémiai, történelmi ismereteiket elmélyítsék, kapcsolni tudják a mindennapokhoz. Természetesen a sóbányában működő vidámparkban a felhőtlen szórakozásra is volt lehetőség. Marosvásárhely újabb jelentős történelmi személyekre, tudósokra emlékezhettünk. Szovátán a Medve-tó partján sétáltunk, felelevenítve a tó legendáját, képződésével kapcsolatos történeteket. A napot a Székelyudvarhely közelében elhelyezkedő szálláson játékkal, esti beszélgetéssel zártuk.

3. nap: Korondon megismerkedtünk a székely népi fazekas mesterséggel, majd Segesvár történelmi központjában emlékeztünk nagyjainkra. Délután a Madarasi Hargita lejtőit hódítottuk meg, a kopjafáknál leróttuk kegyeletünket. A traktorral meg tett felfelé vezető úton megcsodálhattuk a fenyvesek élővilágát, a magas hegységek növényzeti öveit.

4. nap: Szejkefürdőn megismerkedtünk a székelykapuk történetével, felépítésével, megemlékeztünk Orbán Balázs munkásságáról. Farkaslakán megkoszorúztuk Tamási Áron sírját és közelben lévő emlékházat is megtekintettük. A Békás-szorosban történt kiránduláson a Békás-patak eróziós felszínformáló tevékenységét figyelhettük meg, gyönyörködhettünk a Gyilkos-tó szépségében. Gyergyószentmiklóson meghallgattuk az örmény lakosság és templom történetéről a plébános úr előadását.

5. nap: Csíkszeredai városnézés után megnéztük a csíksomlyói kegytemplomot, rövid túrát tettünk a búcsú helyszínére. Madéfalván koszorút helyeztünk el az áldozatok emlékhelyénél. A Szent- Anna- tó és a Mohos- láp élővilágával ismerkedtünk meg.


6. nap: A hazaúton Petőfi körtefájánál róttuk le kegyeletünket, majd Aradon koszorút helyeztünk el a 48-as hősök emlékhelyénél.


A Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából az iskola folyósóján kiállítást rendeztünk az utazás során készített legszebb fotókból. Az alsóbb évfolyamos diákok képes beszámolót hallgattak meg az út legfontosabb állomásairól, élményeiről. A tankonyhán a gyerekek kürtöskalácsot és tordai pogácsát készítettek, melyet az alsóbb évfolyamos tanulók is megkóstolhattak.

